Świadome oddychanie redukuje stres i wzmacnia naszą życzliwość. Wobec siebie i innych. Świadomy oddech przytrzymuje Cię w teraźniejszości- TU i Teraz. Jeśli chcesz się rozprawić z niepokojem, który nie pozwala Ci się cieszyć życiem, bądź w tym momencie.
W każdym momencie- bądź ze swoim oddechem.
Oddech jest fundamentem życia. Na co dzień raczej nie zajmujemy się oddechem, jak i innymi automatycznymi procesami naszego organizmu. Na oddech zwracamy uwagę najczęściej, dopiero kiedy mamy z nim problemy np. w przeziębieniu, wtedy doceniamy lekkość w piersiach i niczym niezaburzone oddychanie. Badania nad oddechem pokazały, że każdy z nas ma zupełnie wyjątkowy oddech charakterystyczny tylko dla nas tak jak odcisk naszego palca.
Oddech jest jednym z najbardziej podstawowych linków, które łączą nas z otoczeniem.
Za każdym razem, gdy wdychamy i wydychamy powietrze, otrzymujemy i oddajemy coś otoczeniu. Jest to prosty, lecz głęboki związek ze środowiskiem, w którym żyjemy. Dzięki naszym płucom pozbywamy się 70% odpadów z naszego ciała. Czyste powietrze jest niezbędne, by zachować subtelną równowagę życia na naszej planecie.
Nasz oddech jest ściśle związany z naszym stanem emocjonalnym.
Zauważyłeś jak zmienia się Twój oddech, kiedy jesteś zdenerwowany lub wystraszony?Bierzemy wtedy płytsze i szybsze oddechy. Kiedy jesteśmy napięci, nieświadomie wstrzymujemy oddech, przytrzymując go na wdechu, zanim wypuścimy powietrze. Kiedy z kolei jesteśmy przygnębieni i smutni, nasz oddech zatrzymuje się po wydechu, zapadamy się w sobie, przed zrobieniem kolejnego wdechu. Kiedy jesteśmy spokojni, nasz oddech jest równy i powolny, a kiedy jesteśmy już całkowicie zrelaksowani, nasz oddech staje się do tego płytszy. Podobnie dzieje się, kiedy śpimy.
Oddech jest wyjątkowy, ponieważ w przeciwieństwie do innych automatycznych funkcji naszego ciała, możemy go świadomie regulować.
Techniki kontroli oddechu, które mają na celu podniesienie poziomu energii w ciele, liczą sobie tysiące lat. Pranayama, tradycyjna technika jogi polegająca na spowalnianiu, wydłużaniu i obserwowaniu oddechu, przygotowuje umysł do bezruchu medytacji.
Dobrze oddychać to dobrze żyć.
Rodzimy się z umiejętnością oddychania doprowadzoną do perfekcji. Podczas dorastania stres i strach wpływają na sposób naszego oddychania. Oddech z brzucha jest bardzo ważny, ponieważ krew w dolnej części płuc jest bogata w tlen. Oddychanie przeponowe powoduje, że nasze ciało i umysł relaksują się. Jeśli prawidłowo używasz przepony, możesz zaobserwować, jak Twój brzuch się rozszerza przy każdym wdechu i opada zrelaksowany przy wydechu. Płytki oddech z górnej części klatki piersiowej jest powiązany z różnymi schorzeniami, takimi jak zaburzenia lękowe, astma i bóle pleców.
Oddech reguluje nasz autonomiczny system nerwowy.
Wywołuje reakcję układu współczulnego (walcz lub uciekaj) lub przywspółczulnego (odpoczywaj i traw). W praktyce jogi, techniki Pranayamy potrafią przesunąć nasze reakcje w kierunku dominacji tych z układu przywspółczulnego.
Potęga nerwu błędnego.
Zarówno medytacja, jak i powolny oddech przeponowy są powiązane z nerwem błędnym. Nerw błędny jest najdłuższym nerwem w naszym ciele, ciągnie się od naszej czaszki przez cały układ trawienny i jest on głównym nerwem układu przywspółczulnego. Wspiera on zarówno nasze zdrowie, jak i stan naszych relacji oraz poczucie szczęścia.
Pobudzenie nerwu błędnego poprawia funkcje wielu układów w naszym ciele. Wpływa na poziom cukru we krwi, obniża ryzyko wylewu i chorób układu sercowo-naczyniowego, obniża ciśnienie, poprawia trawienie poprzez optymalizowanie produkcji enzymów trawiennych.
Stymulacja nerwu błędnego powoduje wzmożone wydzielanie hormonu szczęścia- oksytocyny, który jest odpowiedzialny za nasze relacje z innymi. Badania wykazały, że pobudzony nerw błędny jest powiązany z poczuciem większej bliskości z innymi i wpływa na nasze altruistyczne zachowania. Kiedy nasz wydech jest o kilka sekund dłuższy niż wdech, wysyłamy sygnał do naszego nerwu błędnego. Oddychanie z przepony, w przeciwieństwie do płytkiego oddechu z klatki piersiowej, stymuluje nasz nerw błędny i prowadzi do samouzdrawiania i wewnętrznego spokoju.
Pozbądź się cierpienia dzięki uważnemu oddechowi.
Medytacja, w szczególności medytacja miłości (loving kindness meditation), która pobudza uczucia życzliwości w stosunku do samego siebie i innych, pokazuje znaczną poprawę w funkcjonowaniu nerwu błędnego.
Oddychając uważnie jesteśmy bardziej obecni, dla siebie i świata. Pomaga nam to zamienić wewnętrzne cierpienie na bycie w kontakcie z rzeczywistością. Samo to wystarczy, by w spektakularny sposób podnieść jakość swojego życia i poczucie szczęścia.
Weź oddech pełnym brzuchem i bądź szczęśliwy!
By dowiedzieć się więcej o Mindfulness,
przyjść na darmową konsultację i skorzystać
z próbnej lekcji medytacji w Poznaniu- zadzwoń lub napisz do mnie:
freemind.bemore@gmail.com
Jagoda Klincewicz
601-509-790